• Plan pracy pedagoga

      •       

        PLAN PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO NA ROK SZKOLNY 2020/2021

         

        Zadania postawione w pracy pedagoga szkolnego polegają na tworzeniu właściwych dla rozwoju dzieci i młodzieży warunków opiekuńczo - wychowawczych oraz wpływaniem na usuwanie przeszkód w prawidłowym przebiegu rozwoju i socjalizacji.

         

        Zadania główne

        Formy realizacji

        Uwagi

        Prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów

        1.      Wybór narzędzi do badań ich realizacja oraz analiza uzyskanych wyników.

        2.      Kwestionariusz adresowany do wychowawców klas diagnozujący sytuacje uczniów (edukacyjną, opiekuńczą, wychowawczą, materialną).

        3.      Analiza dokumentacji szkolnej oraz rozmowy indywidualne z uczniami, rodzicami, nauczycielami, obserwacje (gromadzenie informacji)

        4.      Współpraca z przedstawicielami instytucji wspierających proces wychowania.

        5.      Konsultacje pedagogiczne dotyczące sytuacji uczniów, ustalenie sposobów rozwijania zainteresowań, ale też zapobiegania i likwidacji niepowodzeń w nauce lub wychowawczych.

        6.      Konsultowanie indywidualnych przypadków w zakresie diagnozy ze specjalistami z zewnątrz w tym poradni psychologiczno-pedagogicznej,

        7.      Postulowanie kierowania uczniów przejawiających poważne trudności dydaktyczne do poradni psychologiczno-pedagogicznych lub innych poradni specjalistycznych (przygotowanie lub współpraca w przygotowaniu opinii dotyczącej ucznia, rozmowy z rodzicami mającymi wątpliwości co do zasadności specjalistycznej diagnozy).

         

        Diagnozowanie sytuacji wychowawczych w celu rozwiązywania problemów wychowawczych

        1.      Współpraca z nauczycielami i rodzicami (wspólna analiza trudnych sytuacji wychowawczych). Stałe czuwanie nad prawidłową realizacją obowiązku szkolnego przez uczniów.

        2.      Prowadzenie obserwacji, rozmów, wywiadów szczególnie w kontekście zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową uczniów i ich rodzin, sposobem spędzania czasu wolnego, sytuacjami kryzysowymi lub traumatycznymi

        3.      Uczestniczenie w posiedzeniach zespołów wychowawczych.

        4.      Prowadzenie badań socjometrycznych, ankietowych i innych

        5.      Współpraca z różnymi instytucjami. Dwukierunkowe przekazywanie informcji na temat sytuacji poszczególnych uczniów.

         

        Udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb

        1.      Prowadzenie rozmów indywidualnych z uczniami przejawiającymi trudności wychowawcze;

        2.      Projektowanie i monitorowanie działań interwencyjnych podejmowanych w stosunku do uczniów;

        3.      Analizowanie opinii i orzeczeń wydanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, współorganizowanie pomocy zgodnie z zaleceniami poradni.

        4.      Praca w zespołach opracowujących i realizujących WOPFU oraz Indywidualne Programy Edukacyjno-Terapeutyczne

        5.      Kwalifikowanie uczniów mających trudności w realizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego oraz szczególnie uzdolnionych do różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej. 

        6.      Prowadzenie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych.

        7.      Wspieranie nauczycieli, a także rodziców w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i  dydaktycznych oraz w rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej (porady, konsultacje).

        8.      Organizowanie doradztwa pedagogicznego z udziałem specjalistów.

         

        Podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży

        1.      Prowadzenie (organizowanie) zajęć przede wszystkim o charakterze profilaktyki pierwszorzędowej - promocja zdrowego stylu życia, uczenie sposobów radzenia sobie z sytuacjami trudnymi, ukazanie alternatywy w stosunku do zachowań ryzykownych i problemowych;

        2.      Koordynowanie udziału uczniów w lokalnych i ogólnopolskich programach o charakterze profilaktyczno-wychowawczym.

        3.      Organizowanie wsparcia dla nauczycieli i rodziców uczniów.

        4.      Zapraszanie specjalistów na spotkania z rodzicami.

        5.      Podejmowanie działań informacyjno – profilaktycznych, aktualizacja ulotek zawierających dane teleadresowe instytucji wspierających w sytuacjach problemowych, wykonanie gazetki w gablocie pedagoga.

        6.      Prowadzenie przez pedagoga lub zaproszonych specjalistów zajęć oraz warsztatów w klasach.

        7.      Współpraca w zakresie profilaktyki, wychowania i promocji zdrowia z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, OPS, Policją, Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, PCPR, Sądem Rodzinnym

         

        Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów

        1.      Rozmowy z uczniami, w celu umożliwienia im głębszego zrozumienia własnych postaw, przekonań, atrybucji, oczekiwań oraz wartości, wpływu innych ludzi na ich zachowanie, a także wpływu ich zachowania na otoczenie.

        2.      Pomoc uczniom w eliminowaniu napięć psychicznych nawarstwiających się na tle niepowodzeń szkolnych.

        3.      Prowadzenie (organizowanie) zajęć wychowawczych z uczniami np. kształtowanie umiejętności interpersonalnych, sposoby rozwiązywania konfliktów – innych, w miarę zauważanych i zgłaszanych przez nauczycieli i rodziców potrzeb.

        4.      Planowanie i występowanie z propozycją organizowania takich sytuacji dydaktyczno-wychowawczych, które umożliwiłyby uczniowi osiągnięcie nawet niewielkiego sukcesu.

        5.      Konsultowanie indywidualnych przypadków ze specjalistami z zewnątrz w tym: z poradni psychologiczno-pedagogicznych, innych poradni specjalistycznych, z praktykami zatrudnionymi w szkolnictwie specjalnym, lekarzami, w zakresie specjalistycznej diagnozy

         

        Inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych

        1.      Pomoc stronom w dobrowolnym osiągnięciu ich własnego, wzajemnie akceptowanego porozumienia w spornych kwestiach (rola osoby neutralnej i bezstronnej).

        2.      Udzielanie porad, podejmowanie konkretnych działań w zakresie rozwiązywania sytuacji konfliktowych w klasach.

        3.      Udzielanie uczniom porad i pomocy w radzeniu sobie z trudnościami związanymi z kontaktami rówieśniczymi w tym, z presją negatywnych wzorców.

        4.      Pomoc w rozwiązywaniu konfliktów z nauczycielami; zwracanie szczególnej uwagi na kwestię sprawiedliwości i etycznego traktowania uczniów przez nauczycieli i przestrzeganie ustaleń Konwencji o Prawach Dziecka.

        5.      Udzielanie porad rodzicom w sprawach trudności wychowawczych, pomoc w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych z dziećmi.

         

        Pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów

        1. Współpraca z nauczycielami oraz rodzicami w rozpoznawaniu potrzeb i możliwości uczniów (doradztwo, konsultacje).

        2. Kwalifikowanie uczniów do różnorodnych form zajęć pozalekcyjnych oferowanych przez szkołę.

         

         

        Wspieranie nauczycieli i specjalistów w rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów oraz udzielaniu pomocy pp

        1. Uczestniczenie w pracach zespołów samokształceniowych oraz wychowawczych.

        2. Udzielanie nauczycielom i specjalistom bieżących porad i pomocy w ich pracy z uczniami.

        3. Organizowanie szkoleń i warsztatów na tematy związane z profilaktyką, opieką, wychowaniem i dydaktyką.

        4. Udzielanie pomocy nauczycielom w interpretacji orzeczeń i opinii psychologiczno-pedagogicznych oraz w analizie innej dokumentacji dotyczącej ucznia;

         

        Rozwój i samodoskonalenie

        1.  Troska o estetyczny i dobrze wyposażony gabinet.

        2.  Systematyczne gromadzenie literatury fachowej oraz pomocy dydaktycznych potrzebnych w pracy pedagoga szkolnego.

        3.  Samodoskonalenie oraz udział w różnych formach doskonalenia zawodowego dla pedagogów szkolnych przez instytucje wpierające proces wychowania.

        4.  Udział w grupie wsparcia pedagogów przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

         

         

        Plan pracy może ulegać zmianom i modyfikacjom według bieżących potrzeb.

        Opracowanie: mgr Agnieszka Derechowska

         

         

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa
      • 32 43 12 824 793 312 824
      • ul. Szkolna 17 A 44-237 Stanowice Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych