• Ważne wydarzenia

        •  

          "BIAŁO - CZERWONI" w SP Stanowice

          O świętach majowych słów kilka.......

          Maj jest jednym z najpiękniejszych miesięcy w roku kalendarzowym, jest też miesiącem dla nas ważnym, ze względu na przypadające wówczas święta narodowe. Wolne dni od pracy, skłaniają Polaków do wyjazdów turystycznych i aktywnego wypoczynku. To dobrze. Każdemu kto cięzko pracuje należy się przecież przerwa od pracy. Należy się też godziwa zapłata od pracodawcy i szacunek.

          1maja

          Pracujący mają głos!

          Mało kto pamięta, że właśnie 1 maja 1886 roku o sprawiedliwe wynagrodzenie i ośmiogodzinny dzień pracy walczyli robotnicy z Chicago. Tylko wychodząc na ulice i demonstrując, mogli zwrócić uwagę społeczeństwa na swoje postulaty. Nie byli komunistami, byli ojcami rodzin, którym musieli zapewnić utrzymanie. Niestety policja potraktowała ich jak bandytów, mordując ich na ulicach. Echa tej masakry dotarły do Europy i już w 1890 roku obchodzono "1 maja" w Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Niemczech. W Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po 1945 roku, święto zostało dosłownie zawłaszczone przez komunistów, obywatele pędzeni byli na przymusowe pochody pierwszomajowe, podczas których gloryfikowano ustrój komunistyczny. Po roku 1989 z rezerwą podchodziliśmy do świętowania 1 maja, jakby zapominając o jego pierwotnej genezie. Przecież to święto wszystkich tych, co utrzymują się z pracy rąk własnych. W Kościele Rzymsko-Katolickim temu dniu patronuje św. Józef Robotnik.

          2 maja-Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

          Obywatelu wciągnij flagę, pokaż barwy narodowe!

          To najmłodsze majowe święto, bo wprowadzone ustawą w 2004 roku. Nieco starsi Polacy pamiętają, że tego dnia z pośpiechem ściagano flagi państwowe z ulic miast, by nie wisiały na 3 maja, święta w PRL-u zniesionego, znienawidzonego.Flaga jest jednym z trzech symboli narodowych w Polsce, objęta jest ochroną, co zapisane jest w Konstytucji RP. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń ważnych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.

          Akcja "Biało-Czerwoni"

          Przedszkolaki i uczniowie Szkoły Podsawowej w Stanowicach pod kierownictwem swoich wychowawczyń postanowili uczcić to święto biorąc udział w Akcji "Biało-Czerwoni". Dzieci i młodzież podczas zajęć przedszkolnych i zajęć zdalnych wykonała miniaturki flag państwowych, stworzyła kokardy w barwach narodowych , namalowała godła państwowe. Efekty można podziwiać w galerii. Dziękujemy wszystkim wychowawczyniom i nauczycielom z włączenie się ze swoimi zespołami do akcji "Biało-Czerwoni".

          Niech się święci 3 Maja !!!

          Czas i Miejsce: 3 Maja 1791 , Sejm WielkiRzeczypospolita po I rozbiorze ma swoją ostatnią szansę by uratować się przed upadkiem.

          Obóz patriotów z królem ogłasza Polakom, Europie: Mamy konstytucję ! Nowoczesną ustawę zasadniczą regulującą funkcjonowanie państwa, z nowoczesnym podziałem władzy, z nowymi rozwiązaniami ustrojowymi. Dokument ten przywraca Polakom nadzieję

          Galeria zdjęć:

          Klasa I:

                      

          Klasa II:

            

          Klasa V:

                

          Klasa VI:

              

          Przedszkolaki:

               

          "Śpiewająco o rocznicach powstań śląskich 1919-1921".

          W tym roku (2021) przypada kolejna setna rocznica wybuchu III powstania śląskiego, przypominamy naszej społeczności szkolnej
          w jaki sposób dwa lata temu (2019 r.) uczciliśmy podobną rocznicę.

           

          Warsztaty prawnicze dla klasy VIII w ramach VIII Tygodnia Konstytucyjnego #MojaKonstytucja.

          „Dlatego tak, jak się prowadzi dzieci szkolne do muzeum czy na koncert, tak samo powinno się przybliżać im prawo. I uczyć, że z natury rzeczy przeznaczone jest ono do funkcjonowania w świecie, który nie jest doskonały. Jak prawo karne, które działa wobec tych, którzy prawo łamią. I trzeba uczyć, że prawo jest po to, żeby żadnej władzy nie przyszło do głowy hulać zanadto.”
                                                                                                                                     Prof. Ewa Łętowska

          16 grudnia 2020 roku dr Maciej Bernatt - nauczyciel akademicki UW, prawnik zrzeszony w Stowarzyszeniu im. Prof. Zbigniewa Hołdy spotykał się za pośrednictwem platformy Teams z młodzieżą klasy VIII naszej szkoły na warsztatach prawniczych.
          W pierwszej części spotkania dyskusja skupiła się na prawach człowieka. Zadaliśmy sobie pytanie czym są prawa człowieka, do kogo się odnoszą jakimi cechami się wyróżniają, w których ważnych dokumentach międzynarodowych są zapisane. Przypomnieliśmy sobie prawa i wolności i wskazaliśmy które z nich odnoszą się do młodzieży. Wskazaliśmy w jakich sytuacjach można je ograniczyć. Skupiliśmy się na II rozdziale Konstytucji RP, gdzie prawa i obowiązki zostały zapisane. 

          W drugiej części spotkania dr Maciej Bernatt przedstawił grupie do analizy "casus niezależności sądów". W czasie warsztatów pracowaliśmy na konkretnym prawnym opisanym przypadku jak studenci prawa podczas swoich ćwiczeń. Było to niezwykłe doświadczenie.
          Młodzież z SP Stanowice po raz drugi już wzięła udział w edycji Tygodnia Konstytucyjnego. 

          Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy powstało w maju 2010 r. Zostało założone z inicjatywy grupy prawników, którzy chcą podejmować działania na rzecz poszanowania praworządności, praw człowieka, rozwoju edukacji prawniczej, współdziałania różnych zawodów prawniczych oraz promocji pomocy prawnej pro bono. Od kilku lat Stowarzyszenie realizuje ogólnopolski projekt Tydzień Konstytucyjny skierowany do młodzieży szkół podstawowych jak i ponadpodstawowych. 

          W VIII. edycji Tygodnia Konstytucyjnego wzięło udział 362 prawników, którzy przeprowadzili blisko 700 godzin zajęć online i 209 szkół, w których blisko 20 000 uczniów z całej Polski, uczyło się o Konstytucji, prawie i nie tylko. 

                                                                             

           

           

                                                      PASOWANIE NA UCZNIA     

               Październiki to szczególny miesiąc dla uczniów i nauczycieli. 

                Jak co roku w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia, które miało miejsce 13 października. Uczniowie klasy pierwszej z zaproszonymi gośćmi świętowali przyjęcie w poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Stanowicach. 

                Życzymy Wam Pierwszoklasiści wiele radości, sukcesów w nauce oraz byście swoim zachowaniem i nauka przynosili radość rodzicom i nauczycielom.

                                  

           

           

          NARODOWE CZYTANIE W SP STANOWICE

           

                                                                                                                           

          „Matko, w lesie są maliny,
          Niechaj idą w las dziewczyny,
          Która więcej malin zbierze,
          Tę za żonę pan wybierze.”
          Juliusz Słowacki „ Balladyna”

           

                 Społeczność uczniowska SP Stanowice we wrześniu wzięła udział w IX odsłonie Narodowego Czytania. W tym roku sięgnęliśmy po Balladynę Juliusza Słowackiego.

           

              „Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.” www.prezydent.pl

              Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda skierował do uczestników NC przesłanie zachęcając do udziału w akcji. https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/list-prezydenta-rp-andrzeja-dudy/

                  Co zrobiliśmy my?

              Zdawaliśmy sobie sprawę, iż dramat mimo bajkowego klimatu wcale do łatwych w odbiorze nie należy. Dlatego postanowiliśmy zagrać sami III scenę aktu I na łonie natury, w maleńkim zagajniku przed budynkiem szkoły. Gdzie wśród drzew doszło do tragicznego w skutkach sporu między siostrami o względy mężczyzny. Uczennice i uczniowie klasy VA wcielili się w role: Matka Wdowa- Małgorzata W., Balladyna – Julia K., Alina -Vanessa B., Kirkor- Szymon J., Skierka – Nina H. Aktorów dzielnie dopingowali koledzy i koleżanki z wychowawcą.

          Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z naszych teatralnych zmagań.

                                                             

             Uczucie niedosytu sprawiło, że dla docenienia tegoż wyjątkowego dzieła postanowiliśmy uczcić go jeszcze w innej , współczesnej formie- Akcją fotograficzną „Malinowo z Balladyną.”, bowiem to maliny stały się zapowiedzą fatum losów bohaterów.

                                                                                                                  M. Mazur-Zając

           

           

          ZAJĘCIA NA UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM

                   29 lutego 2020 roku zakończył się projekt "Uniwersytet Młodego Odkrywcy w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych - UMO SMCEB". Projekt realizowany był w latach 2018-2020 na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. W wyżej wymienionym projekcie udział brało 8 uczniów Szkoły Podstawowej w Stanowicach.  Z klasy VIa: Natalia Mioducka, Marta Marek, Weronika Olechno i Mateusz Piszczek oraz z klasy VII: Paulina Cieśla, Magdalena Jarska, Konrad Hippman i Kacper Müller. Szkolnym koordynatorem projektu i opiekunem grupy była pani mgr Ewa Kontny-Paszek. Dzieci uczestniczyły w wykładach, wykazywały się swoimi umiejętnościami  i zdobytą wiedzą podczas praktycznych zajęć z tak interesujących i tajemniczych dziedzin nauki jak kryminalistyka, biofizyka, fizyka medyczna, robotyka, chemia. Oprócz godzin spędzonych na rozwiązywaniu zagadnień współczesnej nauki z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i dostępnych technik badawczych, uczniowie brali udział w czterech wycieczkach naukowych do tak ciekawych miejsc jak kopalnia "Guido" w Zabrzu, Ogród zoologiczny i Hydropolis we Wrocławiu, Ogród Doświadczeń w Krakowie czy też Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Przez cały okres trwania projektu dzieci otoczone były opieką naukowców, szkolnego koordynatora projektu i rodziców. Poprzez zabawę w naukę zdobywali wiedzę jak i doświadczenie badawcze.  Nasi  uczniowie uczestnicząc  w tym projekcie doświadczyli  tego czym jest i jak wygląda praca naukowca.

                              

           

          DLA  BABCI  I  DZIADKA

               19 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej w Stanowicach wraz z oddziałami przedszkolnymi zaprezentowali w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym wspaniałą uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Repertuar spotkania był rozmaity. Przygotowania do tego wydarzenia odbywały się z dużym zaangażowaniem. Na scenie mogliśmy podziwiać niezwykłe umiejętności w wykonaniu przedszkolaków, jak i uczniów klas 1-8. Oprócz montażu słowno-muzycznego, szanowni goście mogli zobaczyć pokazy taneczne, usłyszeć piękne piosenki, grę na instrumentach, skecze m.in. " Detektywi", " Familiada" oraz wiele innych atrakcji. Uroczystość jak co roku uświetnił występ chóru parafialnego "Hiacynt" ze Stanowic. Nie zawiodły także nasze "Mirabelki", czyli zespół wokalny naszej szkoły, który wykonał pieśniczki po śląsku. Swoją obecnością zaszczycił nas ks. Proboszcz, który mógł przyglądać się wspaniałym występom naszych artystów.

                   Frekwencja dopisała, sala była wypełniona po brzegi. Dzięki naszym gościom dzieci mogły poczuć się wyjątkowo. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Poprzez wiersz,piosenkę i taniec, dzieci mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom swoje uczucia i troskę. Na zakończenie dla naszych gości czekał słodki poczęstunek-babeczki, przygotowane przez Radę Rodziców. Ponadto odbyła się zbiórka pieniędzy dla poważnie chorego Franka. Wszyscy zainteresowani mogli włączyć się w walkę o życie chłopca.

                   Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przybycie i wspólne świętowanie. 

           

                                                     DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W STANOWICACH
                 11 lutego 2020 roku w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej w Stanowicach odbyły się warsztaty które poprowadziła pani Sylwia Kempa przedstawicielka sieci informacji europejskiej z Europe Direct - Rybnik. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy IV, VII i VIII.
          W pierwszym module spotkania dyskutowano o tym czy można być anonimowo bezkarnym w sieci internetowej. Czym jest kradzież intelektualna i dlaczego warto stosować w pracach przypisy i bibliografię. Czy możemy mieć stu procentową pewność że wykorzystywane zasoby informacji są prawdziwe. Jak prawidłowo zabezpieczyć hasłem swoją skrzynkę i kiedy strona internetowa jest bezpieczna do używania. Uczniowie przyznali, że korzystają z internetu w celach naukowych a ich praca jest kontrolowana przez rodziców. Pojawiła się konkluzja ,że internet nie jest w stanie zastąpić ciekawej książki.
          Drugi moduł poświęcony był tematyce europejskiej, przypomniano datę wstąpienia Polski do UE jak i wymieniono państwa członkowskie. Quiz na znajomość flag państw europejskich jak ich stolic wzbudził wiele emocji. Aktywni uczniowie otrzymali od naszego gościa drobne upominki. Składamy podziękowania dla pani Sylwii Kempa za przeprowadzenie w naszej szkole ciekawych warsztatów

                                                                                                                                           Małgorzata Mazur-Zając

                                 

           

          BAL KARNAWAŁOWY I WALENTYNKI NA ZAMKU 

               14 lutego już po raz kolejny uczniowie klas I-III wyjechali na bal karnawałowy, który odbył się na zamku w Toszku. Dzieci wspaniale bawiły się. Były tańce, pląsy gry i konkursy. W przerwie między zabawami wysłuchały interesujących legend związanych z zamkiem, był również słodki poczęstunek z pyszną herbatą. Po balu wszyscy poszli na dziedziniec zamkowy w celu poszukiwania złotej kaczki.  Dzieci spędziły tam niezapomniane chwile, wyjazd wszystkim się podobał.

                                                    

           

          PLANETARIUM W NASZEJ SZKOLE

                  30 stycznia naszą szkołę odwiedziło objazdowe planetarium. Na sali gimnastycznej został rozłożony wielki namiot – kopuła, w którym odbywały się seanse. Uczniowie podczas zajęć odbyli niezwykłą podróż, wirtualną rakietą,  do najdalszych zakątków kosmosu. Poznali  planety Układu Słonecznego, znaki zodiaku, obserwowali gwiazdozbiory, dowiedzieli się jak odszukać Gwiazdę Polarną oraz zapoznali się z fazami księżyca.  Na zakończenie pokazu uczniowie zostali zaproszeni do przejazdu wirtualną, kosmiczną kolejką górską. Zajęcia były dostosowane do poziomu poszczególnych grup wiekowych dzieci. Seans w mobilnym planetarium był dla uczniów dużym urozmaiceniem przeżyciem oraz pozostawił niezapomniane wrażenia.

                                 

           

          SUKCES NATALKI I WIKTORII Z KLASY V B

                  Uczennice N. Bernard i W. Ryszka z Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy SP Stanowice prowadzonego przez panią Beatę Babilas zajęły III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Śląskiej „ Karolinka 2019”

                                                                                                 

           

               

          UCZNIOWIE SADZĄ ŻÓŁTE KROKUSY W RAMACH MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU

                  Szacuje się ,że podczas II Wojny Światowej życie oddało niespełna 6 000 000 polskich obywateli. W tych szacunkach nigdy nie wyszczególniono liczby dziecięcych ofiar, tych najbardziej bezbronnych: sierot wojennych, bezdomnych, mieszkańców gett. Mało kto wie też o istnieniu tzw. "Małego Auschwitz" obozu koncentracyjnego dla dzieci w Łodzi, jedynego w całej Europie dziecięcego obozu. Do którego przewożono dziecięcych więźniów z Brikenau, Majdanka czy obozu Stutthof. O wszystkich tych ofiarach chcemy pamiętać realizując międzynarodowy projekt edukacyjny "Krokus" zainicjowany przez Holocaust Education Trust Ireland. Dzieci jesienią sadzą żółte krokusy, podczas zajęć dowiadują się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej .Wiosną patrząc na zakwitłe krokusy wspominamy wszystkie dzieci , które oddały życie podczas tej okrutnej wojny.
          Uczniowie klasy IV A i młodzież z koła historycznego wzięli udział tegorocznej edycji projektu.

                                                                                                                                    M. Mazur-Zając

           

           

          KONKURSY PRZEDMIOTOWE

                    25.10.2019 roku odbył się w Skrzyszowie wojewódzki konkurs z języka angielskiego English Vocabulary Genius. Uczennica VIII klasy Karolina Gawron zdobyła w nim I miejsce uzyskując maksymalną ilość punktów. Serdecznie gratulujemy!!!

                         8 listopada w naszej szkole odbył się I etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii. Uczennica Martyna Pająk z klasy VIII zakwalifikowała się do II etapu rejonowego.

                     6.11.2019 roku w naszej szkole odbył się etap szkolny Przedmiotowego Konkursu z Języka Angielskiego. Uczennica klasy VIII Nikoletta Cichorzewska zakwalifikowała się do kolejnego rejonowego etapu. Trzymamy za nią mocno kciuki!!!


          FESTIWAL MŁODYCH TALENTÓW

                 Uczennice naszej szkoły Natalia Bernard i Wiktoria Ryszka zdobyły wyróżnienie na Festiwalu Młodych Talentów "Jesienne Impresje Muzyczne" organizowanym przez Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne  „Orkiestra Dębieńsko Czerwionka-Leszczyny”. Przesłuchania odbyły się 4 października, a rozdanie nagród - 11 listopada w CKE podczas koncertu z okazji Dnia Niepodległości. Gratulujemy!

                                                                                                           

           

          Wycieczka do Bielska- Białej

                     Dnia 31.10.2019 r. klasa Va i Vb udały się na wycieczkę do Bielska- Białej. W programie było zwiedzanie Studia Filmów Animowanych, spektakl w Teatrze ,,Banialuka” oraz warsztaty. W Studiu Filmów Animowanych uczniowie w bardzo rzeczowy i przystępny sposób dowiedzieli się o całym procesie produkcyjnym filmów takich jak ,,Bolek i Lolek” oraz ,,Reksio”. Wiedza, którą przekazywał im jeden z pracowników tegoż studia bardzo uczniów poruszyła, np. to, że trzeba było ręcznie wykonać bardzo dużą ilość rysunków (ponad 10 tysięcy), aby można było obejrzeć film trwający 10 minut. Wielkie wrażenie na uczniach zrobiła praca artystów, której efekty ogląda się po dzień dzisiejszy, piękne, pełne przygód i motywów wychowawczych filmy z udziałem Bolka i Lolka, Toli, Reksia czy innych. Wspomnianych już bohaterów uczniowie mogli oglądać wśród ulic Bielska- Białej, co pozostawiło ślad na ich zdjęciach. Kolejnym celem zwiedzania stała się ,,Banialuka”. Teatr, który poprzez obejrzany spektakl ,,Tuwim i ..” pozostanie na pewno w ich pamięci. Spektakl unaocznił im zachowanie się w szkole, w klasie, chęci marzyciela czy samozachwytu, a bezpośredni kontakt z kukiełkami na scenie, czy z artystami przygotowującymi stroje i postaci do przedstawień przybliżył uczniom pracę w teatrze dla dzieci. Uczniowie mogli bezpośrednio dotknąć, przyjrzeć się z bliska i zapytać o ważne dla siebie rzeczy ludzi pracujących w pomieszczeniach teatru. Wycieczka była bardzo udana, spełniła swoją stronę poglądową, stanowiła też cel integracyjny i poprawę relacji interpersonalnych. Przyczyniła się do tego też piękna jesienna pogoda.

                                                                                                                    mgr Władysława Mazurska

           

           

                                                          Szkolne Wybory do Sejmu i Senatu


                       8 października 2019 uczniowie klas VI, VII i VIII w SP w Stanowicach wzięli udział w Szkolnych Wyborach do Sejmu i Senatu w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Młodzi Głosują" realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Młodzież przygotowując się do wyborów w ramach lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie zapoznała się z tematyką wyborów demokratycznych, programów wyborczych komitetów. Zastała powołana szkolna komisja wyborcza, przygotowano orginalne karty wyborcze i urnę. Komisja przeliczyła głosy spisała protokół i podała wyniki, zgodnie z procedurą wyborczą.
          W kraju do wyborów przystąpiło 900 szkół, uprawnionych do głosowania było 211 315 uczniów, zagłosowało 126 921 uczniów – frekwencja wyniosła 60%.
          Szkolna Komisja Wyborcza dziękuje za udział w głosowaniu i piękną postawę obywatelską.
                                                                                                                                                                                                                                                                  M.Mazur-Zając- koordynator projektu

              

           

           WARSZTATY HISTORYCZNO-PRZYRODNICZE W KSIĄŻENICACH 

                                                                        " Drzewo pozbawione korzeni upada, człowiek również."
                                                                                                                                                                                                                                                               Andrzej Majewski

           

                    Dzięki uprzejmości pana leśniczego Tomasza Majera i za zgodą Nadleśnictwa w Rybniku uczniowie klasy IV A i VII A z SP Stanowice 25 września wzięli udział w warsztatach historyczno- przyrodniczych przy książenickiej wiacie. Wychowawcy klas p. Joanna Milczarek i M. Mazur- Zając przy wsparciu dyrektora Jacka Wowry zaproponowali młodzieży wiele zabaw i gier integrujących
          Książenickie lasy to dobre miejsce do opowiedzenia fragmentu zawiłej historii Górnego Śląska, którą mamy obowiązek poznawać. Jest ona dla nas tym czym są korzenie dla drzew, bez niej upadamy.
          Na prośbę leśniczego uczniowie pozbierali dla zwierząt leśnych żołędzie. Obejrzeliśmy również zagrodę danieli przy leśniczówce. Aktywność fizyczna ( posprzątany las), świeże powietrze, obecność ptactwa i dzikiej zwierzyny zmogła rozentuzjowaną brać szkolną. Wyjątkowo smakowały kiełbaski spieczone przy ognisku. To był dobry moment ku temu by wysłuchać pewnej historii bardzo bohaterskiej rodziny Bronisławy i Brunona Jurytków z Książenic , którzy podczas II wojny światowej uratowali życie grupie więźniów- uciekinierów z obozu Auschwitz. Za swoją odwagę zostali nagrodzeni Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

                                                                                Małgorzata Mazur-Zając

           

          ZE STANOWIC DO KOSZĘCIŃSKIEGO PAŁACU

          W niedzielne popołudnie  9 czerwca 2019 r.  można było  w Koszęcinie zwiedzić  neoklasycystyczny zespół pałacowo – parkowy,  obiekt będący siedzibą Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, wysłuchać  koncertu tego zespołu, a także śledzić finałowe zmagania uczestników XXVI  Regionalnego Przeglądu Pieśni  „Śląskiego Śpiewania”.

          Finał Regionalnego Przeglądu Pieśni  „Śląskie Śpiewanie”  im. prof. Adolfa Dygacza zakończył się dla naszych uczennic: Natalii Bernard i Wiktorii Ryszka,  należących do POPP przy Szkole Podstawowej w Stanowicach, wielkim sukcesem , którym było zajęcie III miejsca w kategorii wykonawczej: duety. Podopieczne pani mgr Beaty Babilas awansowały do finału, pozytywnie przechodząc pierwszy etap na szczeblu regionalnym, który odbył się w CKE Czerwionka-Leszczyny.  W koszęcińskim finale potwierdziły swoją klasę wyśpiewując trzecie miejsce w drugiej kategorii wiekowej – soliści i duety.

          Gratulujemy Natalii Bernard i Wiktorii Ryszka , a także ich opiekunce mgr Beacie Babilas.

           

          DZIEŃ DZIECKA

              3 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji zamiast zajęć lekcyjnych odbył się piknik na zielonej trawie oraz gry i zabawy sportowe. Dzieci próbowały swoich sił strzelając z łuku, walcząc w gumowych kółkach niczym zawodnicy sumo oraz robiąc zwierzątka z balonów. Następnie mogły uczestniczyć w zawodach sportowych, zagrać w gry planszowe i skorzystać z atrakcji szkolnego placu zabaw. Rodzice przygotowali dla wszystkich pyszne galaretki oraz hot – dogi. Był to słoneczny, radosny i kolorowy dzień, pełen cudownych zabaw i niespodzianek. Dzień, w którym na buzi każdego dziecka gościł uśmiech - Dzień Dziecka

           

           

          SUKCES NASZYCH UCZNIÓW

           

           

                 20.05.2019. W Nowej Rudzie / k .Kłodzka odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy z Pierwszej Pomocy w której po raz pierwszy wystartowała nasza Szkoła SP Stanowice w składzie Polok Sabina , Agnieszka Piszczek , Julia Stopyra , Paweł Krzyżowski, Maciej Cycoń.

          Do  Olimpiady  zgłosiły się 72 drużyny z terenu całej Polski . 

          Zakres wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej składał sie z 40 pytań w formie testu oraz 5-ciu scenek odegranych przez pozorantów. Zadaniem naszej drużyny było szybkie zdiagnozowanie co się stało i podjęcie odpowiednich kroków niosących pomoc. W rezultacie nasza szkoła zajęła 14 miejsce rywalizując na równi ze szkołami ponadgimnazjalnymi, ponieważ test i scenki były na tym samym poziomie. Wyprzedziły nas szkoły mundurowe i licea medyczne. 

          Gratulacje dla uczestników, którzy godnie reprezentowali Śląsk

           

           

           

          „ZDROWE DNI”

          7 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia. Z tej to okazji w Szkole Podstawowej w Stanowicach, w pierwszych dniach kwietnia, zorganizowano Dni Zdrowia dla uczniów i przedszkolaków. Mimo, że WHO akcentuje w tym roku problem dostępu do podstawowej opieki medycznej w różnych krajach, my zajęliśmy się tym, co z naszego punktu widzenia wymaga poprawy, a mianowicie zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną.

          Wszystkie dzieci miały okazję zakosztować zdrowych przekąsek, np. koreczków warzywno-owocowych i słynnego śniadania Adama Małysza – bułki z bananem (bułkę zastąpiło pieczywo ryżowe). Na sali gimnastycznej odbywały się turnieje sportowe, a w trakcie przerw przy energicznej muzyce chętni „poruszali śmiało ciało” podczas aerobiku.

          W oddziałach przedszkolnych kontynuowano także zajęcia z Klubu Zdrowego Przedszkolaka (akcja sanepidu). Mali pacjenci dowiedzieli się m.in. jak zdrowo się odżywiać, jak prawidłowo myć ręce i jak przeciwdziałać wirusom i bakteriom.

          Wkrótce nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na rymowany wiersz o zdrowym odżywianiu. W szkole pojawi się także pani dietetyk, by podsumować to, co już wiemy, a strażacy przeprowadzą pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej.

           

          POLSKA NA NEBIESKO

          W dniu 5 kwietnia przyłączyliśmy się do akcji POLSKA NA NEBIESKO, aby pokazać wsparcie dla osób z autyzmem. Tego dnia cała stanowicka społeczność szkolna solidaryzowała się z osobami, które na co dzień zmagają się z autyzmem. Na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem – przyszliśmy do szkoły ubrani na niebiesko. Nauczyciele prowadzili zajęcia, których  celem było szerzenie wiedzy o autyzmie. Również tego dnia, pedagog szkolny zaprosiła do szkoły pana Dawida Salamona, prywatnie tatę Filipa, pogodnego chłopca z autyzmem. Celem spotkania było poprowadzenie zajęć dla uczniów pod hasłem „Mój Przyjaciel Autyzm”.  W trakcie spotkania z uczniami prelegent podzielił się posiadaną wiedzą z zakresu zaburzeń ze spektrum autyzmu. Jego prelekcja była poparta przykładami z życia codziennego, dzięki czemu przekaz był bardziej zrozumiały  dla uczniów. Pan Dawid zachęcał również wszystkich stanowickich uczniów do aktywnego włączenia się do akcji FILIPOWE KILOMETRY. Rywalizacja prowadzona w ramach aplikacji Endomondo polega na pokonywaniu kilometrów i wspieraniu Filipa w walce z trudnym przeciwnikiem jakim jest autyzm. Nie jest to jedyna akcja naszej szkoły, cała stanowicka społeczność szkolna zawsze angażuje się w różne akcje. Nauczyciele uświadamiają uczniom, że wielkość człowieka polega na czynieniu dobra i traktowaniu drugiego w należyty sposób.

           

          NOWE PRACOWNIE PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ W STANOWICACH.

           

               Szkoła Podstawowa w Stanowicach w wyniku uzyskania środków z rezerwy budżetowej Województwa Śląskiego  mogła zrealizować zadanie "Dofinansowanie wyposażenia w pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji  podstawy programowej z przedmiotów  przyrodniczych w szkołach podstawowych." Kwota 50 tys. złotych została przeznaczona na urządzenie nowych klasopracowni i wyposażenie ich w pomoce przydatne do nauki biologii, chemii, fizyki i geografii. W pracowniach pojawiły się między innymi mikroskopy, modele szkieletów, modele komórek roślinnych i zwierzęcych, tellurium czyli zestaw kosmograficzny, nowe globusy, modele budowy atomu, zestaw odczynników chemicznych do przeprowadzania doświadczeń czy szkło laboratoryjne. Dzięki takim pomocom dydaktycznym uczniowie mogą lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia, a także rozwijać swoje zainteresowania. Pomoce są również wykorzystywane na różnorodnych zajęciach pozalekcyjnych, co może zaowocować rozwijaniem pasji, a w przyszłości zadecydować o wyborze kierunku kształcenia czy zawodu. Nowości zgromadzone w pracowniach wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów, a lekcje stały się ciekawsze, pozwalają na aktywne zdobywanie wiadomości i przekonują ucznia, że jego wiedza ma praktyczne znaczenie i jest potrzebna w życiu codziennym. Bardzo dziękujemy władzom Gminy za wyróżnienie nas, jako jedynej szkoły która uzyskała tak duże wsparcie finansowe.

           

           

           

           

           

           

           

           

          Alicja Klasik CZŁOWIEKIEM ROKU 2018

          Konkurs Człowiek Roku Rybnik.com.pl zwieńczyła we wtorek wieczorem uroczysta gala w Teatrze Ziemi Rybnickiej. ALICJA KLASIK Decyzją Kapituły CZŁOWIEKIEM ROKU 2018 w kategorii SPORT została reprezentantka RMKS-u Rybnik, a nasza świetna uczennica klasy VIII. Dla Ali to rok sukcesów. Cieszymy się bardzo, że to właśnie ją spotkało tak ogromne wyróżnienie. Wierzymy, że Alicja będzie nadal reprezentowała godnie i promowała dyscyplinę w kraju i za granicą. Aktualnie Alicja jest brązową medalistką Mistrzostw Europy Kadetek w szpadzie indywidualnie i drużynowo. Wielkie BRAWA Alicja!!!!!!!!!!!

          „Z MATEMATYKĄ ZA PAN BRAT”

             Już po raz drugi w Szkole Podstawowej w Stanowicach uczniowie klasy II i III zmierzyli się w Gminnym Konkursie Matematycznym. Witający ich dyrektor szkoły pan Jacek Wowra pogratulował uczniom sukcesu jakim jest spotkanie w tej szkole, czyli przejścia na etap gminny konkursu. Podziękował także wszystkim nauczycielom przygotowującym uczestników konkursu, podkreślając jak ważna jest matematyka, która często jest nazywana „królową nauk”. Podziękował również paniom które zorganizowały konkurs: Mirosławie Podleśny, Alinie Petce , Annie Świder i Magdalenie Leśnik – Lasce.

          , drugie Szymon Janowski ze Szkoły Podstawowej w Stanowicach, trzecie Bartosz Majdzik z SP Bełk i czwarte Oskar Morgała z SP Książenice.     Do konkursowych zmagań przystąpili uczniowie z 11 szkół. Wszyscy biorący udział w konkursie reprezentowali bardzo wysoki poziom. Po pierwszym etapie okazało się, że potrzebna jest dogrywka i tu uczniowie również wykazali się niesamowitą wiedzą i w bardzo szybkim czasie rozwiązali zadania dodatkowe. Ostatecznie pierwsze miejsce zajął uczeń Szkoły Podstawowej w Palowicach- Wojciech Musioł

             Gdy odbywała się dogrywka przed gośćmi wystąpił zespół „Mirabelki” pod kierunkiem pani Beaty Babilas. Na zakończenie odbyło się podsumowanie. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki, a zwycięzcy nagrody książkowe. Laureaci dwóch pierwszych miejsc będą reprezentować naszą gminę na etapie wojewódzkim konkursu.

                   

           

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA

                   Już po raz drugi nasza szkoła zorganizowała Święto Babci i Dziadka w Centrum Kulturalno – Edukacyjnym w Czerwionce. Z tej okazji odbyło się wspólne kolędowanie społeczności szkolnej z chórem „Hiacynt”. Na scenie zaprezentowali się również przedszkolacy, którzy wystawili Jasełka. Piękną oprawę wokalną do przedstawienia przygotowały klasy I – III. Uczniowie starszych klas zaśpiewali na scenie kolędy i pastorałki. Babcie i dziadkowie z dumą podziwiali występy swoich wnuków. Wzbogaceniem uroczystości był występ chóru parafialnego. Atmosfera spotkania była wspaniała. Był to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości.

           

          BAL NA ZAMKU W TOSZKU

               15 stycznia uczniowie klas I-III wyjechali na bal karnawałowy, który odbył się na zamku w Toszku. Dzieci wspaniale bawiły się. W przerwie między zabawami wysłuchały interesujących legend związanych z zamkiem, zobaczyły baśń, a także spotkały białą damę - ducha straszącego w zamku. Dzieci spędziły tam niezapomniane chwile, wyjazd wszystkim się podobał.

           

          DZIEŃ ŚLĄSKI W KLASACH I-III

              4 grudnia z okazji Barbórki została zorganizowana wystawka poświęcona pracy górników. W tym dniu gościliśmy również w naszej szkole górnika w stroju galowym, który ciekawie opowiadał o dawnych czasach, tradycjach i zwyczajach na Śląsku. Wysłuchaliśmy również kilka śląskich legend . Mogliśmy także usłyszeć i wspólnie zaśpiewać śląskie piosenki, do których przygrywał na instrumencie nasz gość.

           

          ANDRZEJKI  SZKOLNE

               Wieczór andrzejkowy w  szkole w Stanowicach został zorganizowany w czwartek 29 listopada. Impreza rozpoczęła się od występu magika, który pokazem swoich umiejętności i sztuczek przeniósł na chwilę widzów w inny, zaczarowany świat, w świat iluzji. Następnie dzieci uczestniczyły w tradycyjnym zwyczaju przepowiadania przyszłości. Każdy mógł poznać swoją „przyszłość” dzięki andrzejkowym wróżbom... serce imion, wróżenie z kubeczków, wróżba kim będę w przyszłości i wielu innych. Uczniowie bawili się również na szkolnej dyskotece. Rodzice w tym czasie mogli odwiedzić szkolną kawiarenkę, gdzie czekały na przychodzących, pyszne ciasta i kawa. Można było również zrobić zakupy na kiermaszu świątecznym. Wszyscy uczestnicy „andrzejkowego wieczoru” spędzili czas w przyjemnej atmosferze i magicznym nastroju.  

           

           

          DZIEŃ  PLUSZOWEGO  MISIA

                     W piątek 23 listopada przedszkolaki, uczniowie, grono pedagogiczne oraz pracownicy Szkoły Podstawowej w Stanowicach przybyli do szkoły w wyśmienitych humorach. Tego dnia wszyscy przebrali się w piżamy, a wszystko za sprawą misia. Tak, dobrze czytacie, jeden mały miś był sprawcą całego zamieszania. Na całym świecie 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. To nie przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Są miejsca, w których ten dzień jest wyjątkowo celebrowany i są to przede wszystkim żłobki, przedszkola, szkoły, szpitale, czyli wszędzie tam, gdzie pojawiają się dzieci, 25 listopada następuje prawdziwa celebracja tego sympatycznego święta.
          Z tej okazji w naszej szkole czekała na dzieci masa atrakcji. Była ,,misiowa fotobudka”, były konkursy i zgadywanki, a w przedszkolu odbył się pokaz mody piżamowej. Najmłodszym były wyświetlane także bajki, oczywiście… o misiach 

           

           

           

          ŚNIADANIE  DAJE  MOC

          Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki i zabawy, a także lepiej koncentrują się podczas lekcji. Dlatego też listopadzie z okazji  Dnia „Śniadanie daje moc” wychowawczynie klas I, II i III wspólnie z rodzicami uczniów i przy pomocy Rady Rodziców zorganizowały dla swoich klas uroczyste, zdrowe śniadanie. Przy tej okazji uczniowie zapoznali się z zasadami zdrowego odżywiania się, z kulturą spożywania posiłków oraz mieli okazję skosztować różnorodnych kanapek. Śniadanie upłynęło w miłej, wesołej i koleżeńskiej atmosferze.

           

           

          BIEG NIEPODLEGŁOŚCIOWY

                      W rocznicę 100-lecia Odzyskania Niepodległości w wielu miastach w całej Polsce odbył się   " Narodowy Bieg Stulecia od Bałtyku do Tatr". Taki bieg zorganiowany został również w Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach. W białych i czerwonych koszuklach uczestnicy biegu, w tym również uczniowie naszej szkoły, stawili się na lini startu by na sportowo swiętować rocznicę odzyskania niepodległosci.

           

           

          BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

          W Środę 31 października 2018.r w naszej szkole kolejny raz odbyła się Parada Wszystkich Świętych. To święto jest alternatywą dla Halloween, które nie ma nic wspólnego z naszą kulturą. Co roku, tak jak i w poprzednich latach, przyjęte zostało z wielkim entuzjazmem zwłaszcza wśród młodszych uczniów naszej szkoły i przedszkolaków. Korowód Świętych przeszedł szkolnymi korytarzami, zachęcając tym samym wszystkie klasy do udziału we  wspólnej zabawie, śpiewie i tańcach. Gdy już wszyscy uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej p. Dyrektor i p. Katechetka przywitali wszystkich zgromadzonych i nawiązali do świąt, które są przed nami czyli:  Święta Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznych. Następnie, wszyscy zebrani na sali stanęli w wielkim kole i przyglądali się pięknie przebranym dzieciom, które przechodząc przez środek koła prezentowały swój niecodzienny ubiór. Wśród wielu dostrzec można było m.in.  Maryję, Św. Józefa, Aniołów, Św. Jana Pawła II i wielu innych świętych, których nie sposób wymienić. Następnym punktem wspólnej zabawy był taniec. Należało dobrać się w pary, stanąć w dużym kole i do melodii płynącej z głośników zatańczyć Belgijkę, która już na dobre zadomowiła się w murach naszej szkoły. Gościem specjalnym tego wydarzenia był proboszcz naszej parafii, ks. Dariusz Gembała, który wraz z nauczycielami wybrał laureatów konkursu na najbardziej oryginalny strój. Siedmioro zwycięzców otrzymało śliczne porcelanowe aniołki oraz książki o św. Janie Pawle II.  To był ostatni punkt naszego balu po czym, w radosnym nastroju, rozeszliśmy się do klas.

           

           

          EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

                 Corocznie dnia 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Zarówno w samo święto jak i w dniach poprzedzających EDJ jak i następujących po 26 września  w wielu szkołach organizowane są różnego rodzaju wydarzenia. W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do obchodów tego dnia. Przygotowania rozpoczęły się wiele dni wcześniej. Już na początku września klasy V i VI wzięły udział w międzynarodowym projekcie  eTwinnig-  „ New languages, new and old friends”. W ramach projektu uczniowie wysyłali kartki z życzeniami do różnych europejskich szkół.  Do naszej szkoły również napłynęło wiele kartek i listów.  W ostatnich dniach września na gazetkach pojawiły się ciekawostki na temat języków oraz  kartki, które otrzymaliśmy m.in. z Wielkiej Brytanii, Grecji czy Bułgarii. W wyznaczonym dniu  uczniowie klas starszych ubrali się  w barwy wylosowanego kraju. Najważniejszym wydarzeniem był wspólny apel. Na początku, klasy prezentowały flagi wylosowanych wcześniej państw. Następnie wysłuchaliśmy  piosenek w języku angielskim, w świetnym wykonaniu  uczennic  klas V i  VI. Na zakończenie klasa VIII , która od  roku uczy się języka niemieckiego,  zachwyciła widzów swoim występem w przedstawieniu pt. „Aschenputtel” czyli „Kopciuszek” autorstwa braci Grimm. Uczniowie w baśniowych strojach zaprezentowali swoje językowe i sceniczne umiejętności. Punktem kulminacyjnym przedstawienia była scena na zamku, w której to wszyscy uczestnicy zatańczyli  wraz z księciem i Kopciuszkiem „Walca Wiedeńskiego” wprowadzając  widzów w baśniowy, taneczny  nastrój.

          Udzial w obchodach Dnia Języków był nie tylko świetną zabawą ale też nauką. Był również okazją do przypomnienia jak ważna jest znajomość języków obcych. Mamy nadzieję, że dzień ten na stałe wpisze się do kalendarza imprez w naszej szkole.

           

           

          SPOTKANIE Z POLICJANTEM

                W dniu 4 października naszą szkołę odwiedził pan policjant oraz Sznupek- maskotka Policji Powiatu Rybnickiego. Przeprowadzone zostały zajęcia, dla klas I, na których mówiono o bezpieczeństwie. Przypomniane zostały zasady właściwego zachowania się w drodze do szkoły, na wycieczkach oraz w sytuacjach zagrożenia. Policjant opowiedział także o swojej trudnej pracy i udzielił odpowiedzi na wiele pytań. Spotkanie było bardzo ciekawe i zakończyło się pamiątkowym zdjęciem  wszystkich uczestników.

           

          JESIEŃ  W  BESKIDZIE  ŻYWIECKIM

                28 września odbył się Jesienny Rajd Górski w Beskidy. Po raz kolejny wzięli w nim udział uczniowie klas V- VIII ze swoimi nauczycielami. Tegoroczny Rajd zaprowadził jego uczestników do schroniska na Rysiance. Wyjazd jesienią okazał się trafiony, ponieważ wtedy najpiękniej prezentują się góry. Uczestnicy wycieczki aktywnie wypoczywali, podziwiali góry w jesiennej szacie oraz nabrali sił do pracy w nowym roku szkolnym. Wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejną wyprawę.

           

          DZIEŃ KROPKI

                14 września nasza szkoła włączyła się do obchodów Dnia Kropki. W tym dniu uczniowie i nauczyciele przyszli ubrani w kropki. Uczniowie klas młodszych zobaczyli film opowiadający o dziewczynce  imieniem Vashti, która dzięki narysowanej przez siebie kropce i wspaniałej nauczycielce, uwierzyła w siebie i swoje możliwości. Poprzez ten film pokazano uczniom, że każdy ma jakiś talent i zdolności, należy tylko je odnaleźć i rozwijać. Następnie uczniowie tworzyli swoje własne obrazy z różnokolorowych kropek.

           

          GOŁĘBIE W SZKOLE

                Na początku września dzieci z klas 0 – III wzięły udział w spotkaniu z hodowcami gołębi pocztowych, którzy odwiedzili szkołę ze swoimi skrzydlatymi podopiecznymi. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o gołębiach, o przygotowaniu ich do lotów, o transporcie gołębi na bardzo duże odległości i ich powrotach do gołębnika. W trakcie opowiadania pokazywane były zdjęcia. Na zakończenie spotkania wszyscy przeszli na boisko szkolne gdzie reprezentanci klas wypuścili gołębie do lotu. Dzieciom bardzo się podobało i z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w spotkaniu.

          SPRZĄTANIE ŚWIATA  -  2018 

                   Jak co roku na przełomie września i października  uczniowie brali udział w akcji „Sprzątanie Świata”, która w naszym kraju odbyła się już po raz 25. Hasło towarzyszące tegorocznej akcji to  „Akcja - segregacja”. Jej celem było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów oraz wskazanie, jak recykling dodatnio wpływa na środowisko Nasza najbliższa okolica zmienia się. Powstaje coraz więcej miejsc, w których mieszkańcy naszego regionu mogą spędzać aktywnie swój wolny czas. Obcowanie z przyrodą,, niestety nie idzie w parze z kulturą dbania o środowisko naturalne. Przeprowadzenie wśród uczniów akcji „Sprzątanie Świata” daje szanse na poprawę świadomości i ugruntowanie zachowań proekologicznych wśród dzieci. Jest to wspólna lekcja poszanowania środowiska.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa
      • 32 43 12 824 793 312 824
      • ul. Szkolna 17 A 44-237 Stanowice Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych