Wiktoria Gembalczyk

I miejsce

Monika Bury

regionalny

III Halowe Mistrzostwa Czerwionki - Leszczyn Dzieci i Młodzieży w Lekkiej Atletyce.

20.03.2019 r. odbyły się  III Halowe Mistrzostwa Czerwionki-Leszczyn dzieci i młodzieży w lekkoatletyce organizowane przez Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy ,,Wilhelm Szewczyk” Uczniowie klasy IVa zajęli następujące miejsca:

Szymon Janowski zdobył pierwsze miejsce w Gminnym Konkursie Ortograficznym

Alicji Klasik została brązową medalistką mistrzostw Europy kadetek.

W sobotę 23 lutego we włoskiej Foggii odbył się turniej indywidualny Mistrzostw Europy Kadetek w szpadzie kobiet. W 4 osobowej reprezentacji Polski, która została powołana na ten wyjazd, znalazła się szpadzistka RMKS-u Rybnik, a uczennica naszej szkoły Alicja Klasik.

Alicja rozpoczęła turniej od wszystkich wygranych walk w eliminacji grupowej i została rozstawiona z numerem 3. Z pierwszej walki o „64” Alicja Klasik była zwolniona, w walce o najlepszą „32” Alicja walczyła z Greczynką Arianą Theodoropoulu, z którą pewnie wygrała 15:4.

W kolejnej fazie turnieju o najlepszą „16” Alicja walczyła ze Szwajcarką Emilią Gabutti, z którą również pewnie wygrała 15:8. W walce o szeroki finał nasza zawodniczka zmierzyła się z Łotyszką Nejlą Mihejewą z która wygrała w pierwszej tercji spotkania 15:6. W walce ćwierćfinałowej rybniczanka spotkała się z Ukrainką Ewą Mazur, z którą po pełnych 9 minutach walki wygrała 12:6. Tym samym Ala zapewniła sobie awans do półfinału, gdzie czekała już na nią Rosjanka Anna Liakowa. Niestety tego dnia Liakowa była w lepszej dyspozycji i wygrała 15:9 awansując do finału. Alicja Klasik zajęła 3. miejsce zdobywając brązowy medal mistrzostw Europy. Medal ten jest pierwszym i jedynym medalem dla reprezentacji Polski w turnieju indywidualnym w kategorii juniora młodszego.

Szermiercze sukcesy Alicji Klasik

W naszej szkole pewnie każdy zna Alę – uczennicę VIII klasy, przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, niesamowicie skromną, a zarazem bardzo pracowitą nastolatkę. Ciekawe czy każdy wie, że oprócz skromności, pracowitości i zaangażowania w życie naszej szkoły Ala ma ogromne osiągnięcia w szermierce, a konkretnie w walce szpadą.

Na co dzień Alicja Klasik jest szpadzistką  Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego. W klubie tym trenuje od  6 lat pod kierunkiem trenera Artura Fajkisa, który jest również trenerem młodzieżowej kadry narodowej chłopców.

Początkowo uczęszczała na treningi dwa razy w tygodniu,  obecnie cztery, do tego w weekendy dochodzą starty w zawodach oraz kilkudniowe zgrupowania i obozy szkoleniowe.  Ala została powołana do kadry kadetów i juniorów Polskiego Związku Szermierczego.

Rok 2018 Alicja może zaliczyć do wyjątkowo udanych.

Rozpoczęła go zwycięstwem  w PUCHARZE EUROPY KADETÓW W SZPADZIE DZIEWCZĄT, który odbył się 28 stycznia 2018r. w Krakowie. Mimo, że była jeszcze wtedy młodzikiem pokonała starsze o kilka lat rywalki. Jak do tej pory, jest to jej największy indywidualny sukces.

Poza tym wraz z koleżankami z drużyny, reprezentując Polskę, zwyciężyła w Pucharze Europy Kadetów w szpadzie dziewcząt organizowanym 28października 2018r. w Klagenfurcie oraz w tym samym składzie zajęła II miejsce w Pucharze Europy Kadetów w szpadzie dziewcząt organizowanym w listopadzie 2018r.w austriackim Heidenheim.

Na szczeblu krajowym w ubiegłym roku Alicja również odnosiła sukcesy.

Jest indywidualną i drużynową złotą medalistką kadetek XXIV OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY W SPORTACH HALOWYCH W  SZPADZIE KOBIET oraz indywidualnie złotą, a drużynowo srebrną medalistką MISTRZOSTW  POLSKI MŁODZIKÓW W SZPADZIE KOBIET.

Zaliczyła również udane starty w Pucharach Polski, dwukrotnie zajmując II miejsce                         w kategorii juniora, zaś w kategorii kadeta zwyciężyła w II Pucharze Polski organizowanym w Gliwicach oraz zajęła III miejsce w III Pucharze Polski w Warszawie.

W marcu 2018 Alicja została powołana przez PZSZ na Mistrzostwa Europy w Sochi, gdzie reprezentowała Polskę w rywalizacji indywidualnej i drużynowej.

W kwietniu, jako jedna z trzech reprezentantek powołanych przez PZSZ uczestniczyła                                w Mistrzostwach Świata w Veronie. Obecnie Alicja w kategorii juniora młodszego                                               zajmuje 1 miejsce w rankingu Polskiego Związku Szermierczego oraz 7 miejsce w Europejskim Rankingu Szermierczym (U17). W kategorii juniora jest na 4 miejscu w Polsce i 79  w Światowym Rankingu Szermierczym (U20).

To tylko niektóre osiągnięcia Alicji, a proszę wierzyc jest ich dużo, dużo więcej

Życzymy Ali dalszych sukcesów, a w przyszłości żeby spełniły się jej marzenia                                        i wystartowała na olimpiadzie.