• Początki szkolnictwa w Stanowicach

        • Szkolnictwo w Stanowicach można podzielić na dwa okresy: naukę w starej szkole, która od 1998r. już nie istnieje i naukę w obecnym budynku zwanym „nową szkołą”. Przy rozbiórce murów starej szkoły znaleziono księgę uczniów – „Hauptt katalog”, którą według zapisu założono w 1889r. Szkolnictwo więc na terenie Stanowic istnieje 113 lat, zaś nauka w nieistniejącym budynku trwała 73 lata. Trudno sobie wyobrazić naukę w latach 20-tych, po powstaniu, gdy do małego budynku o dwóch klasach uczęszczało 170 dzieci.W 1923 roku nastąpiło otwarcie szkoły polskiej. Dokonał tego kierownik Augustyn Uliczka, a pomagali mu nauczyciele: Płaneta i Mleczkówna. Skromne wyposażenie szkoły z biegiem czasu zostało wzbogacone i w latach 30-tych szkoła miała już gabinet przyrodniczy, bibliotekę z 80 tomami książek, dla chłopców kupiono na zajęcia narzędzia i warsztat stolarski; dokupiono także ławki. Kierownik szkoły, Augustyn Uliczka, starał się stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki do nauki - wraz z Naczelnikiem Gminy, Hajdukiem, doprowadzili do szkoły prąd. Gmina zafundowała też nowy parkan. Do szkoły uczęszczało w tym czasie 140 dzieci.

          W listopadzie 1939 roku szkoła rozpoczęła nowy rok szkolny z językiem nauczania niemieckim - tak było do stycznia 1945 roku, kiedy to budynek został zajęty przez Rosjan. Żołnierze radzieccy zdewastowali nie tylko budynek szkolny, ale też wiele innych domów. Brakowało szyb, zamków, ze sprzętu szkolnego cudem ocalała tylko tablica. Zajęcia zostały wznowione 20 marca 1945 roku. Uroczystość odbyła się w obecności rodziców oraz przedstawicieli ze Starostwa. Ten dziwny rok szkolny kończy się dopiero 14 sierpnia, dzieciom nie rozdano świadectw, bo nie było blankietów. Oceny zostały tylko uroczyście odczytane. W styczniu 1946 roku na potrzeby szkoły zostaje przejęty od Urzędu Gminy budynek, wybudowany „za Nimca”, gdzie urządzono trzecią salę lekcyjną i przedszkole. Ten dom jest do dzisiaj stanowickim przedszkolem, zaś stary budynek został rozebrany w 1998 roku. W 1947 zasadzono kilkadziesiąt sadzonek morwy, które rosną do dziś na obecnej granicy między szkołą a przedszkolem.

          Pod koniec lat 40-tych Rada Pedagogiczna składała się z trzech nauczycieli: Józefa Graniczki, Marii Różyckiej i Gertrudy Wieczorek. Dzieci oprócz obowiązku nauki miały inne obowiązki szkolne, jak np. dbanie o rabaty przy szkole, wykonywanie pomocy naukowych (tablic optycznych, pierwiastków, koła barw, reperacji obrazów, wykonywania piłek, figur geometrycznych). W domu pracowały na polu, zwalczały szkodniki. Warunki w szkole były ciężkie: nauka odbywała się w klasach łączonych, brakowało podręczników, pomocy naukowych, a także pomocy ze strony rodziców. Dzieci były zaniedbane, często chorowały, w związku z czym liczna grupa uczniów miała kłopoty w nauce; częste były przypadki drugoroczności oraz egzaminów poprawkowych. W latach 50-tych szkoła realizuje program szkoły 7-klasowej z 4 nauczycielami: kierownikiem Józefem Graniczką i nauczycielami: Jadwigą Twardawa, Gertrudą Wieczorek i Balbiną Więcek. Klasy uczą się oddzielnie, połączone są tylko na śpiew, religię oraz wychowanie fizyczne. Z powodu małej ilości sal lekcyjnych naukę realizuje się przed południem i po południu. Szkoła o liczbie np. 146 dzieci pracuje w 3 salach lekcyjnych, w tym jednej zastępczej 20m2. Szafy, stoły, tablice są przestarzałe, mało jest pomocy naukowych, kancelaria nieumeblowana. Młodzież w dalszym ciągu wykonuje wiele prac dla szkoły np. maluje skrzynki kwiatowe do okien, urządza skocznie w dal i wzwyż, równoważnię, sporządza ławeczki na przystanku autobusowym koło Penkali, pracuje w polu. Kiedyś dzieci pracowały w miejscowym PGR-e i rwały len. Wszystkie klasy od III do VI z tego zadania wywiązywały się dobrze, tylko nie klasa VII, która z pola uciekała. Otrzymała potem naganę wobec całej szkoły.

          Mimo starań nauczycieli i pomocy dzieciom po lekcjach, nadal istniał problem drugoroczności. Szkoła borykała się również z wieloma problemami gospodarczymi (rok 1958). Trzeba było zbudować nowe płoty koło szkoły, wymienić dwa okna, naprawić rynny dachowe, wybetonować miejsce obok studni, zakupić biurko do kancelarii, telewizor lup aparat dźwiękowy, kompletować pomoce do fizyki, chemii, biologii, postarać się o dzwonek elektryczny w obu budynkach.

          W 1952 roku niepromowanych było 2,5 % uczniów tj. 4 uczniów, z poprawką 5,6 % uczniów tj. 9 uczniów – z ogółu uczniów 164. W roku 1957 z 10 uczniów zagrożonych 6 %, pod koniec roku promocji nie otrzymało 6 uczniów, co stanowiło 4 %. Do egzaminu poprawkowego wyznaczono 15 uczniów, tj. 10 % z ogólnej ilości 166 uczniów. Na spotkaniach rodzicielskich omawiało się jak należy uczyć dzieci elementarza, pisania, pouczało się rodziców jak pomagać dzieciom.

          Szkoła co roku w czerwcu organizuje „Święto Szkoły” imprezę dla środowiska, na której uczniowie popisują się recytacjami, tańcami ze śpiewem, przedstawieniami. Są też wystawy zeszytów, rysunków; uczniów wyróżniających się pilnością nagradza się książkami. Takim spotkaniom towarzyszy zawsze zbiórka pieniędzy, której dochód przeznaczony jest na rzecz szkoły, często na pomoce naukowe. Mimo różnorodnych trudności szkoła została wymieniona jako jedyna z 13, które uzyskały najlepszą ocenę w czasie wizytacji w powiecie rybnickim. Ogólnopolskie badania wyników w nauce z języka polskiego, matematyki, z nauki o Polsce wypadają zadowalająco. Wielką radość przeżywała młodzież, nauczyciele, a także rodzice, kiedy to z ciasnej starej szkoły mogli w styczniu 1962 roku przejść do nowej, pachnącej jeszcze farbami. Kierownik Alojzy Machej na uroczystym apelu pouczał młodzież jak ma zachowywać się w nowym budynku szkolnym.

          1962 - Powstaje Szkoła Podstawowa w Stanowicach jako jedna z "Tysiąclatek". Wyglądem przypomina wiele innych szkół, odróżnia ją jednak położenie - wieś.

          2002 - Szkoła hucznie obchodzi swoje 40. - lecie, przybywa do nas wielu gości. Obchody rozpoczynają się uroczystą Mszą Św., w której uczestniczą uczniowie, nauczyciele dawni i obecni. 

           

          2006 - Przy szkole powstaje nowa sala gimnastyczna. Po wieloletnich staraniach dyrektora, mgr Jacka Wowry, oddano do użytku tak potrzebną salę gimnastyczną. Dawna sala gimnastyczna zostaje zaadoptowana na potrzeby oddziału przedszkolnego, który od tej pory będzie działał przy naszej szkole.

           

           

          2007 - Szkoła przystępuje do programu Szkoła Promująca Zdrowie. Rada Pedagogiczna na swoim posiedzeniu jednogłośnie przyjęła uchwałę o przystąpieniu do programu. Zespół w składzie: mgr Agata Burnagiel, mgr Anna Świder, mgr Mirosława Gamza, mgr Alina Petka, mgr Daria Luks rozpoczyna pracę. Zostaje stworzony program pracy w oparciu o ankiety skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców.
          W najbliższym czasie przystąpimy do realizacji poszczególnych zadań.

           

           

          Korekty dokonała Anna Witkowska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa
      • 32 43 12 824 793 312 824
      • ul. Szkolna 17 A 44-237 Stanowice Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych