• Historia szkoły

• Szkoła Podstawowa w Stanowicach istnieje od 1962 roku, kiedy oddano ją do użytku jako jedną z „tysiąclatek”.
          Jesteśmy małą wiejską szkołą w woj. śląskim. Nasza szkoła nie mogłaby istnieć w oderwaniu od środowiska lokalnego - tworzą ją zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, ich rodzice i reszta mieszkańców. Każdy z nas czuje się w szkole jak u siebie, czego dowodem są uczniowie, którzy po lekcjach niechętnie wracają do domu.
          Każde z dzieci może codziennie wypić kubek ciepłej herbaty czy mleka i zjeść obiad.
          Naszymi mocnymi stronami są: wspaniała atmosfera panująca w szkole, duża ilość kół zainteresowań, bardzo ciekawe zajęcia sportowe, biblioteka z dużą ilością nowych książek dla dzieci, zajęcia z j. angielskiego i informatyki prowadzone w ciągu całego cyklu nauczania.
          Posiadamy też pozyskaną z funduszy unijnych pracownię komputerową oraz czytelnię multimedialną ze stałym dostępem do Internetu, co daje nam możliwość kontaktu ze światem.
          Obecnie do szkoły uczęszcza 164 uczniów, którzy mają do dyspozycji 6 klasopracowni przedmiotowych, pracownię komputerową z dostępem do Internetu, salę gimnastyczną, bibliotekę, świetlicę, a także 3 boiska, bieżnię, park i ogród. Ponadto na świeżym powietrzu są specjalnie przygotowane stanowiska do skoków w dal oraz rzutów dyskiem i oszczepem.
          Lekcje prowadzone są w pomieszczeniach jasnych, przestronnych i kolorowych.
          W wyposażaniu sal współuczestniczyli rodzice. Nad procesem dydaktycznym czuwają wykwalifikowani nauczyciele.

Wielu uczniów zdobywa nagrody na szczeblu wojewódzkim w konkursach z języków obcych. Laureatami konkursów wojewódzkich są też recytatorzy i "poloniści".
          W szkole działa sklepik i uczniowska kawiarenka internetowa, z której mogą korzystać nie tylko uczniowie, ale także ich rodzice.
          W ramach zajęć pozalekcyjnych funkcjonują kółka zainteresowań: informatyczne, Laboratoruim Młodego Przyrodnika oraz Koło Miłośników Stanowic. Obok spotkań w szkole członkowie tych kółek mają okazję wyjechać na wycieczki do miejsc ciekawych, zarówno pod względem historycznym, jak i regionalnym czy turystycznym.

Prężnie działa Samorząd Uczniowski.
          Absolwentem naszej szkoły jest ks. Arkadiusz Nowak.